Salongsbord, sengustavianskt, J.P. Bergs art
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
75 000-100 000 SEK
SALONGSBORD, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, Johan Petter Bergs art, i den egyptiserande stilen, ovalt, fanerad och massiv mahogny, skiva med kant, sarger med friser i form av fält och romber, fronten med låda, sköldformad nyckelbössning av ben, helskulpterade ben med egyptiska karyatidbyster, à la greque-bård, samt avsmalnande bladhölstrade och kannelerade bockben, tillskrivna Ernst Philip Thoman (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), avslutande hjultrissor i mässing, nyckel medföljer, höjd 79, 84,5 x 62 cm, renoverat
PROVENIENS:
Direktör Bengt Johanssons samling, Stockholm
70
2018-12-05