Slagbord, gustavianskt, omkring 1800
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SLAGBORD, gustavianskt, furu, framtagen originalfärg i pärlgrått, med två rektangulära fällskivor och fyra grindar, skivorna med gradade tvärslåar, stommen med konturerade fotavslut, höjd 74, uppfällt 171 x 134 cm, bruksslitage
I boken Rum för möbler, beskriver Lars och Ursula Sjöberg hur slagbordet användes under 1700-talet: "Salen, hemmets största rum, hade som sin främsta funktion att vara matsal. Vid dukning ställdes matborden fram mitt i rummet och stolarna, som i vanliga fall stod uppställda utmed väggarna, bars fram till bordet. Efter avslutad måltid fälldes sedan borden ihop och ställdes liksom stolarna antingen längs salens väggar eller också i ett skänkrum eller i farstun. På några minuter kunde så rummet förvandlas till balsal."
40
2018-12-05