Spegel, gustaviansk, av C.G. Fyrwald
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad CGF samt Stockholms hallstämpel 1779 och förgyllarkors, dekor av papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med räfflad sköld, bandrosett och lagerfestonger, ramen med graverad dekor och bladstav, nedre sargen med blomsterfestong och rosetter, kvicksilverfolierade glas, originalbakstycke, 107 x 42 cm, slitage, smärre förgyllningsskador och lagningar
15
2018-12-05