Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, Niclas Meuniers art, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, ramen med fasettslipade kantglas med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen med akantus och ströblommor, kvicksilverfolierade glas varav nedre fasetterat, originalbakstycke, 87 x 39 cm, smärre dekorskador och lagningar, kantglas med enstaka sprickor
55
2018-12-05