Trillekors, silver, södra Sverige
Klubbat för:
4800 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
TRILLEKORS/DALKORS med dalkedja, förgyllt silver, ostämplat, södra Sverige 1800-tal, bröstbild i profil av drottning Mary Stuart II av England (1600-talets slut), inskrift MARIA DG ANG SCO. FR ET HI REGINA, graverad dekor. 5 skålformade hängen, diameter 9 cm, kedjans längd ca 180 cm, total vikt 125 g
PROVENIENS
Lars-Yngve Johansson Smycken & Antikviteter
135
2018-12-05