Wolfgang Heimbach, hans efterföljare, Porträtt
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
WOLFGANG HEIMBACH
Tysk skola, hans efterföljare, omkring 1600
Porträtt föreställande grevinnan Anna Maria av Pfalz (1575-1643) iklädd kvarnstenskrage, vit klänning med guldbrodyr och svart mantel med guldknappar - höftstycke
Olja på pannå uppfäst på stödpannå, 21 x 16,5 cm.
Med påskrift: "Anna Maria herzogin zu Sachsen geborne pfalzgrefin"
Svenska Porträttarkivet 1982:125
Anna Maria var dotter till greve Philipp Ludvig av Pfalz-Neuburg (1569-1614) och sedermera förmäld med hertig Friedrich Wilhelm I av Sachsen-Altenburg i hans andra gifte
PROVENIENS:
Mems slott, Tåby socken, Östergötland
Friherrinnan Mariana Fredrika von Saltza (1806-1888) g.m. greve Gustaf Adolf de la Gardie (1800-1833) barnlösa
Genom arv till systern friherrinnan Hedvig Charlotta von Saltza (1826-1875) g.m. friherre Henrik Vilhelm Fock (1792-1825)
Svartå bruk, Kvistbro socken, Närke
Genom arv till dottern friherrinnan Beata Fock (1826-1857) g.m. friherre Carl Gustaf Leijonhielm (1826-1876)
Genom arv till dottern friherrinnan Augusta Leijonhielm (1849-??) g.m. kommendören Carl August Puke (1844-1907)
Genom arv till nuvarande ägare
357
2018-12-05