Axel Lindman, Tidig vår
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
AXEL LINDMAN
1848-1930
Tidig vår
Signerad Axel Lindman. Olja på pannå, 27 x 41 cm.
PROVENIENS
Förste vice talman Martin Skoglund (1892-1976), Stockholm (i gåva 1952)
I denna utsökta plein air studie har Axel Lindman med mästerlig penselföring fångat den skira grönskan när svensk natur börjar vakna till liv efter vintern.
Axel Lindman föddes i Öregrund 1848. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och reste efter studierna avslut till Paris på hösten 1875 där han skulle vara bosatt till 1879. Han flyttade därefter till Stockholm och deltog i Opponenternas och några av Konstnärsförbundets tidiga utställningar. Det franska friluftsmåleriets inflytande syns tydligt i Lindmans målningar, snabbt lärde han sig att tillämpa plenairismens teori och metod. I auktionens målning Tidig vår kan vi tydligt skönja spåren av det franska inflytandet som gjorde Axel Lindman till ett av det svenska friluftsmåleriets främsta namn.
1347
2019-06-12