Bordspendyl, parisarbete, Restauration
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, märkt på urtavlan LENEPVEU A PARIS (Le Nepvue firma verksam i Paris från 1812), matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av palmetter och reliefer av ymnighetsmotiv och amoriner med fackla och pilkoger, urhus i form av jordklot i molnskyar med serafer, stående kvinna med fjärilsvingar bärande en fackla samt mantel med stjärnhimmel och vid sidan en galande tupp, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, pendel medföljer, höjd 51, 40 x 15 cm, ställvis slitage, emalj med hårsprickor
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 394, jämför snarlik pendyl
1011
2019-06-12