Carl Fredrik Kiörboe, Hundar
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
CARL FREDRIK KIÖRBOE
1799-1876
Hundar
Signerad och daterad Kiörbo 1840. Olja på duk, 28,5 x 40 cm
Påskrift på spännramen: "Svenske *** Kiörbo"
PROVENIENS
Vice häradshövding Ehrenfrid Ringius, Malmö
därefter i arv till nuvarande ägare
Familjen Ringius är en gammal skånsk-halländsk prästsläkt.
1326
2019-06-12