Carl Larsson, Bönens ängel
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
CARL LARSSON
1853-1919
Bönens ängel
Signerad med dedikation och daterad "Till vännen T. Nyström" C. L. 98. Akvarell på papper, 62 x 40 cm.
Det är Sundbornsflickan Anna Norman som stått modell till ängeln.
PROVENIENS
Hansson konstgalleri, Göteborg 1987
Bukowski Auktioner, Stockholm, våren 1992, katalognr 94
Stockholms Auktionsverk, våren 2013, katalognr 1817
därefter i svensk privat samling fram till idag
LITTERATUR
Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, katalognr 860, avbildad sidan 243
Akvarellen är en detalj av den stora fresken Korum på Ladugårdsgärde, som Carl Larsson utförde för Norra Latin i Stockholm år 1900.
1330
2019-06-12