Carl Larsson, Gran i snö

Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö
Carl Larsson, Gran i snö

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Gran i snö
Signerad och daterad C.L. 1910. inom cirkel. Akvarell på papper, 63 x 45 cm.
Upptagen i Nationalmusei bildarkiv

PROVENIENS
Major Knut Peyron (1865-1957), Frösö kungsgård, Östersund (akvarellen inköpt 1910)
därefter i arv till hans son överste Claes Peyron (1899-1993)
därefter i arv inom familjen

LITTERATUR
Ulwa Nergaard: Carl Larsson - signerat med pensel och penna, Stockholm 1999, omnämnd i verkförteckningen, del II, nr 1367

1307

2019-06-12