Carl Skånberg, Venedig
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CARL SKÅNBERG
1850-1883
Venedig - tullhuset och kyrkan San Maria della Salute från Canale di San Marco
Signerad och daterad C. Skånberg Venezia 81 i Juli. Olja på duk, 46 x 80 cm
PROVENIENS
Ebba Odhner, Stockholm
därefter i arv inom familjen
LITTERATUR
Viggo Loos: Carl Skånberg - Hans liv och verk, Östgöta konstförenings publikation, 1928, omnämnd i katalogen 207
1331
2019-06-12