Fredric Westin, Kronprins Oscar
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
FREDRIC WESTIN
1782-1862
Porträtt av Oscar, kronprins av Sverige och Norge, hertig av Södermanland (1799-1859), iklädd silverskimrande serafimerdräkt av burgundiskt snitt med livrock, smala byxor och gallerförsedda puffärmar - knäbild
Signerad och daterad Westin 1821. Olja på duk, 147 x 115 cm.
Förgylld originalram krönt med hertigkrona vilande på hyende
PROVENIENS
Statsrådet generalen greve Anders Fredrik Skjöldebrand (1757-1834)
Lars Gullstedt, Gripsnäs
1319
2019-06-12