Frits Thaulow, Solskinsdag, Bygdøy
Klubbat för:
140000 SEK
Utropspris
125 000-150 000 SEK
FRITS THAULOW
Norge 1847-1906
Solskinsdag, Bygdøy
Signerad och daterad Frits Thaulow -80. Olja på pannå, 38 x 30 cm
PROVENIENS:
Major Gösta Landby (1881-1917), Kungsportsavenyn 18, Göteborg
LITTERATUR:
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 90, samling 63
1406
2019-06-12