Godfrey Kneller, hans krets, Porträtt av gentleman
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
GODFREY KNELLER
hans krets, engelsk skola, 1700-tal
Enligt traditionen föreställande Sir John Churchill, hertigen av Marlborough
Olja på duk, oval 66,5 x 53,5 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Inköpt i London i början av 1900-talet, vidare i arv till nuvarande ägare
1459
2019-06-12