Gunnar Hallström, Valborgsmässoafton, Birka
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
GUNNAR HALLSTRÖM
1875-1943
Valborgsmässoafton, Birka
Monogramsignerad och daterad 1904. Olja på duk, 70 x 100 cm
LITTERATUR
Svensk konstkrönika under 100 år, Natur och Kultur, Stockholm 1952, avbildad i svartvitt under år 1904, bild nr 8
1284
2019-06-12