Gustaf Rydberg, Bondgård på slätten
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
GUSTAF RYDBERG
1835-1933
Bondgård på slätten
Signerad och daterad G Rydberg -75. Olja på duk, 44,5 x 69 cm.
PROVENIENS
Vice häradshövding Ehrenfrid Ringius, Malmö
därefter i arv till nuvarande ägare
LITTERATUR
Helge Kjellin: Gustaf Rydberg Skånes målare, SAK publ. XXXIV, Stockholm 1932, avbildad i svartvitt sidan 164, katalognr 197
1342
2019-06-12