Gustaf Rydberg, Bondgård på slätten

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GUSTAF RYDBERG
1835-1933
Bondgård på slätten
Signerad och daterad G Rydberg -75. Olja på duk, 44,5 x 69 cm.

PROVENIENS
Vice häradshövding Ehrenfrid Ringius, Malmö
därefter i arv till nuvarande ägare

LITTERATUR
Helge Kjellin: Gustaf Rydberg Skånes målare, SAK publ. XXXIV, Stockholm 1932, avbildad i svartvitt sidan 164, katalognr 197

1342

2019-06-12