Gustaf Rydberg, Näs älven, Norge
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
GUSTAF RYDBERG
1835-1933
Näs älven, Norge
Signerad och daterad Näs elfven G R 1869. Olja på duk, 44 x 65 cm.
PROVENIENS
Direktör Ernst A. Piehl, Malmö (Piehl var god vän med Rydberg och kom att bli sin tids största samlare av Rydbergs verk, inalles ägde han ett 40-tal verk.)
LITTERATUR
Helge Kjellin: Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar, 1925, under Studier i Norge 1868-68, s. 31, 49, nr. 105
På 1866 års allmänna industriutställning i Stockholm, idag känd som Nordiska utställningen då endast utställare från de nordiska länderna deltog, ställde Rydberg ut tre landskapsmålningar. Utställningen hölls i den tillfälliga industrihallen på nuvarande Kungsträdgården och i det nyöppnade Nationalmuseum på Blasieholmen. Rydbergs målningar väckte uppmärksamhet och kommenterades bl. a. av den norske konstkritikern Lorentz Dietrichson i Ny Illustrerad Tidning (H. Kjellin, Gustaf Rydberg. Skånes målare, 1925, s. 45). Genom utställningen fattade Karl XV intresse för Rydbergs måleri, vilket ledde till att Rydberg flera gånger blev inbjuden till Ulriksdal samt till försäljningar och ett par beställningar (Kjellin, op. cit.). Samma år belönades Rydberg med agréeskap vid Konstakademien.
Karl XV inbjöd i september 1868 Rydberg att följa med på en resa till Norge i samband med invigningen av Dalsland kanal. Som kronprins hade kungen blivit betagen av den storslagna norska naturen. 1857 hade han ställt ut en målning med norskt motiv på den skandinaviska utställningen i Kristiania. Tillsammans vistades kungen och Rydberg en vecka på Sundvaldens gästgivaregård 4 mil nordväst om Kristiania där de utförde studier i dess omgivningar. På kungens uppmuntran och med dennes finansiella stöd, besökte Rydberg återigen Norge följande sommar, denna gång i sällskap med landskapsmålaren Edvard Bergh (1926-1880). Rydberg fick nu möjlighet att bättre lära känna landet då de bägge konstnärerna reste vida omkring. Den aktuella målningen utgör en av sammanlagt 11 kända plein air-målningar av Rydberg utförda i Norge under dessa bägge vistelser. Därtill finns flera skissböcker bevarade.
1341
2019-06-12