Jean II Restout, hans krets, Konungarnas tillbedja
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JEAN II RESTOUT
hans krets, fransk skola, ca 1740
Konungarnas tillbedjan
Olja på duk, 65 x 49 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
Originalmålningen finns i en sockenkyrka i Sèvres, Frankrike, olja på duk, 195 x 150 cm, signerad och daterad Rêstout 1718
LITTERATUR
Christine Gouzi, Jean Restout 1692-1768, Peintre d'histoire à Paris, Paris, Arthena, 2000, sidan 198, plansch 8
1442
2019-06-12