Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JOHAN LAURENTZ JENSEN
Danmark 1800-1856
Blomsterstilleben
Signerad och daterad J. L. Jensen 1843. Olja på pannå, 41 x 56 cm.
På baksidan äldre etikett "Carolinen Palais".
Affärs- och bostadsbyggnaden i renässansstil, Carolinen Palais i München, Tyskland, byggdes 1903 för konst- och antikvitetshandlaren Julius Böhler.
PROVENIENS
Greve Christian och grevinnan Louise von Rosen, Stockholm
1400
2019-06-12