Jonas Forsslund, Greveparet Ruuth
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JONAS FORSSLUND
1759-1809, tillskrivna
Porträtt av hofmarskalk och kammarherre greve Gustaf Eric Ruuth till Ruuthsbo (1769-1841), bärandes ljusblå uniform med silverknappar, och grevinnan, née Hedvig (Hedda) Eleonora Modée (1774-1823), iklädd vit muslinklänning med ljusblått livstycke - midjebilder (2)
Pastell på papper fäst på duk, ovala, 63 x 51 cm vardera.
Förgyllda gustavianska ramar krönta med bandrosetter
Registrerade i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1920:1283
PROVENIENS
Greve C Ph Klingspor, Skövde
Bukowski Auktioner, katalog 427, höstauktionen 1984, katalognr 357
Svensk privatsamling (inköpt på ovanstående auktion)
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1750 i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. II, 1939, omnämnda sidorna 555 och 702
1336
2019-06-12