Joseph Magnus Stäck, Fiskeläge i Skärgården
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK
1812-1868
Fiskeläge i Stockholms skärgård
Signerad och daterad Stäck 1838. Olja på duk fäst på pannå, 31 x 40 cm
PROVENIENS
Revisionssekreterare häradshövding Henrik Wilhelm Zethelius, Stockholm
UTSTÄLLD
Konstakademien 1838 (Såld till Stockholms Konstförening 1838 för 100 Riksdaler Banco)
LITTERATUR
Gertrud Serner: Joseph Magnus Stäck, 1812-1868, Malmö 1934, avbildad på sidan 26, upptagen som nr. 130 i förteckningen över konstnärens målningar, sidan 138
"Från detta (1836) och följande år härstamma också några hamnbilder med motiv från Tegelbacken eller andra kajer, där båtarna ligga förtöjda med slava segel, belysta av ett snett infallande eftermiddags- eller kvällsljus."
1368
2019-06-12