Joseph Magnus Stäck, Vy över Narni
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
JOSEPH MAGNUS STÄCK
1812-1868
Utsikt över Narni
Signerad och daterad J M Stäck 1866. Olja på duk, 81 x 111 cm
PROVENIENS
Fru E Lindberg
UTSTÄLLD
Stockholms konstförening, 1866
Kungliga Akademien för de Fria Konsterna, Stockholm 1868, katalognr 180 (med titel: Utsikt över Narni, i kyrkostaten)
LITTERATUR
Gertrud Serner: Joseph Magnus Stäck, Malmö 1934, omnämnd sidan 160, nr 499 i förteckningen över av J. M. Stäck utförda oljemålningar
Emil Hultmark: Kungl. Akademiens för de fria utställningar 1794-1887, Stockholm 1935, sidan 270, nr 180
1320
2019-06-12