Juriaen Van Streeck, Stilleben
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-60 000 SEK
JURIAEN VAN STREECK
Amsterdam 1632-1687
Stilleben med frukter i kinesiskt fat
Olja på duk i form av dörröverstycke, 56 x 79,5 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
I arv från Louise Isoz (1865-1953) Hånö, född Mörner af Morlanda, Björksund, Södermanland.
Att jämföras med flera målningar av konstnären, bland annat Stilleben som såldes på Sotheby´s i London 6 december 2007, nr 183
1456
2019-06-12