Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, piggar och romboider, kronringen med växtornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, höjd 103 cm, kompletterad och omarbetad delvis under Karl Johan, smärre skador, enstaka delar saknas
1030
2019-06-12