Lorens Pasch d.ä. Magnus Beronius med hustru
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
LORENS PASCH D.Ä.
1684-1750, tillskrivna
Porträtt föreställande ärkebiskop Magnus Beronius (1692-1775), biskop i Kalmars stift, och hans första hustru Catharina Elisabeth Walleria (1710-1745) - midjebilder.
Olja på duk, ett par, 81 x 64 cm vardera.
Utförda 1742
Förgyllda och rikt skulpterade ramar i nyrokoko krönt med Björnstjernas vapen under grevlig krona, med devisen "Ära och fosterland"
PROVENIENS
Almare Stäket, Kungsängen, Uppland
1371
2019-06-12