Nils Kreuger, Eldning på fältet
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Eldning på fältet
Signerad och daterad Nils Kreuger 1887. Olja på pannå av papp, 13,5 x 27 cm
PROVENIENS
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären Nils Kreuger
därefter i arv fram till nuvarande ägare
Under 1880-talet var Nils Kreuger delaktig i bildandet av Konstnärsförbundet, vilket var en sammanslutning i opposition mot den alltför konservativa Konstakademien. Vid denna tid präglades Kreugers måleri stilistiskt av den franska impressionismen, för att under 1900-talet bli av mer pointillistisk art. 1887 hade Kreuger avslutat sitt kringflackande liv som ungkarl. Han hade året innan gift sig med Bertha von Essen af Zellie på Knapegården i Ryssby i Småland hos sin svåger Odert Gabriel.
På denna idylliska plats målade Kreuger små lätta och silverskimrande alster inspirerade av läroåren i Frankrike. Den dämpade koloriten och framför allt luftspeglingarna för utan tvekan tankarna till det läckraste av grezmåleri. Konstnärskamraten Richard Bergh kallade dessa för "målerisk diktkonst".
1281
2019-06-12