Nils Kreuger, Höskrindor, Varberg
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Höskrindor, Varberg
Signerad och daterad N. KREUGER - 1888 -. Tusch och akvarell på papper, 17.5 x 24 cm.
PROVENIENS
Jörgen Tegnander (1939-2018), Kalmar
Enligt Kjell Boström tillkom några av Kreugers vackraste och mest karaktäristiska teckningar under 1898 (Nils Kreuger, 1948, s. 162). Från och med 1896 tillbringade Kreuger vintrarna i Stockholm och sommarhalvåret i Varberg. Kreuger utförde 1898 även en liten oljemålning på samma ämne, "Hö", (23.5 x 32.5 cm.), i vilken en skrinda lastas med hö (Boström, op. cit., nr. 295, utst. kat. Prins Eugens Waldemarsudde, Nils Kreuger, 17 september- 2004 - 9 januari 2005, nr. 47). Vid denna tid introducerade Kreuger en mer idyllisk stämning i sina bilder, som senare kom att kulminera i hästmålningarna från Öland. Liksom i många av målningarna från Paris framhåller Kreuger visserligen hästen som dragdjur, och därmed ett viktigt inslag i bondebefolkningens hårda liv, men arbetet tycks inte lika tungt som i bilderna från 1880-talet. I den aktuella akvarellen har Kreuger på ett raffinerat vis låtit antalet höskrindor upprepas i antal kvinnor som samtalar med varandra i skuggan av ett hus. På basis av deras klädsel kan vi utgå ifrån att det är kvinnorna som fört höskrindorna från landsbygden till staden som är avbildade, vilka innan arbetet med försäljningen av höet påbörjas, passar på att utbyta tankar med varandra i den svalkande skuggan på den kullerstensbelagda gatan.
1898 inköpte Nasjonalgalleriet i Oslo tre målningar och en teckning av Kreuger, vilket kan ses som ett tecken på Kreugers berömmelse kring sekelskiftet, bland dessa de kända målningarna "Ett Ök" och "En gul häst" (utst. kat, op. cit., nr. 44-45).
1316
2019-06-12