Nils Kreuger, Skördemotiv
Klubbat för:
55000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Landskap från Ryssby
Signerad och daterad N.K. 87. Olja på pannå av papp, 25 x 33 cm.
PROVENIENS
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 232
1280
2019-06-12