Nils Kreuger, Vid aftonlampan - Bertha Kreuger syr
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
NILS KREUGER
1858-1930
Vid aftonlampan - Bertha Kreuger syr
Signerad och daterad N Kreuger 1892. Olja på pannå, 18,5 x 24,5 cm.
PROVENIENS
Bessie Kreuger, Stockholm
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären Nils Kreuger
därefter i arv fram till nuvarande ägare
LITTERATUR
Kjell Boström: Nils Kreuger, Stockholm 1948, upptagen i katalogen sidan 238
1292
2019-06-12