Oscar Björk, Interiör

Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör
Oscar Björk, Interiör

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

OSCAR BJÖRK
1860-1929
Interiör
Signerad Oscar Björk. Olja på duk, 44 x 35 cm.

Utförd i Paris eller i Grez där Björck vistades 1883-84, alternativt i München där Björck vistades vintern 1884-85. Vid denna tid fanns ett stort intresse för det ockulta och spiritualism och för psykiska fenomen som hypnos, somnabulism och hysteri. Ledande inom dessa områden I München var konstnären Albert von Keller (1844-1920), en av grundarna av München-Secessionen 1892, och psykiatrikern Dr. Albert von Schrenck-Notzing (1862-1929), vilka regelbundet anordnade seanser och utförde ockulta experiment. I Frankrike hade rörelsen startat med Allan Kardec i mitten av 1800-talet vilken anammade Emanuel Swedenborgs och Franz Mesmers teorier om andelivet. Med upptäckterna av naturkrafterna Magnetismen och Elektriciteten nådde rörelsen sin höjdpunkt kring sekelskiftet 1900 då hypnos och telepati kopplades till dessa naturkrafter.

1362

2019-06-12