Otto Strandman, Kyssen

Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen
Otto Strandman, Kyssen

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

OTTO STRANDMAN
1871-1960
Kyssen
Signerad och daterad Otto Strandman 1905. Brunpatinerad brons, höjd 7,1 cm.

Efter studier vid Konstakademien i Stockholm företog Otto Strandman vid förra sekelskiftet studieresor till Frankrike, Spanien och Italien. Han skulle komma att bli en av det tidiga 1900-talets främsta svenska skulptörer och belönades med kunglig medalj.

Under sin vistelse i Paris färdigställde Strandman "Kyssen", med tydligt inspiration av mästaren Auguste Rodin. Ett fåtal exemplar av skulpturen skall enligt uppgift ha gjutits i brons, varav Anders Zorn enligt muntlig tradition förvärvade ett exemplar. Ett exemplar av Kyssen i gips visades också vid Baltiska Utställningen 1914 i Malmö.

1364

2019-06-12