Otto Strandman, Kyssen
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
OTTO STRANDMAN
1871-1960
Kyssen
Signerad och daterad Otto Strandman 1905. Brunpatinerad brons, höjd 7,1 cm.
Efter studier vid Konstakademien i Stockholm företog Otto Strandman vid förra sekelskiftet studieresor till Frankrike, Spanien och Italien. Han skulle komma att bli en av det tidiga 1900-talets främsta svenska skulptörer och belönades med kunglig medalj.
Under sin vistelse i Paris färdigställde Strandman "Kyssen", med tydligt inspiration av mästaren Auguste Rodin. Ett fåtal exemplar av skulpturen skall enligt uppgift ha gjutits i brons, varav Anders Zorn enligt muntlig tradition förvärvade ett exemplar. Ett exemplar av Kyssen i gips visades också vid Baltiska Utställningen 1914 i Malmö.
1364
2019-06-12