Parksoffor, 1800-tal
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
PARKSOFFOR, ett par, 1800-tal, gavlar av gjutjärn i form av ringlande ormar, grönmålade träribbor, sitthöjd 38-43 cm, längd 176,5 cm
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2013, nr 1689, jämför parkbänk med proveniens från Nådendalstrakten i Finland
1132
2019-06-12