Pehr Hilleström, Stilleben
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
PEHR HILLESTRÖM
1733-1816, tillskriven
Stilleben med kålhuvud, skinka, lök och citron
Olja på duk, 52,5 x 62 cm
PROVENIENS
VD Berndt August Hjorth (1862-1937), Enköping
därefter i arv till hans son VD Arnold Hjorth (1894-1981), Enköping
därefter i arv till hans dotter Eivor Odéen
1367
2019-06-12