Prins Eugen, Vallgrav vid Vadstena slott 1920
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
PRINS EUGEN
1865-1947
Vallgrav vid Vadstena slott
Olja på pannå, 19 x 26,5 cm
På baksidan dedikation "Till Nils Kreuger från Eugen 1928"
PROVENIENS
Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980), Karlstad, syssling till konstnären Nils Kreuger
därefter i arv till nuvarande ägare
1327
2019-06-12