Salongsbord, rokoko, Lorentz Nordins art
Klubbat för:
49000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
SALONGSBORD, två snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, Lorentz Nordins art, fristående, fanerade med mahogny och sockerkist, förgyllda beslag i mässing, brickformade skivor, frontsarger och hörnstolpar med beslag av akantus och rocailler, kortsidor med låda varav ett med lås, svängda ben med fotbeslag, en låda med otydlig kritpåskrift, höjd 69,5, 35 x 27 respektive 38 x 28 cm, smärre slitage, spår av fotkryss, ett med kompletterade fotavslut, beslag delvis kompletterade/omförgyllda
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 285, jämför bord signerat av Lorentz Nordin
1058
2019-06-12