Sked silver Stockholm omkring 1600
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
SKED, av Hans Böök, verksam i Stockholm från början av 1590-talet till 1621, fasetterat skaft, dubbel kerubknopp, bladet med graverad dekor, spår av förgyllning, längd 14,5 cm, vikt 46 g
Hans Böök blev ålderman i Guldsmedsämbetet 1603 och utförde arbete för Karl IX:s kröning 1607 och arbeten för hans begravningsutrustning 1611
1187
2019-06-12