Spegellampetter, empire, tillskrivna J.M. Berg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
JOHAN MARTIN BERG (spegelfabrikör i Göteborg 1803-1837) tillskrivna, ett par spegellampetter, båda med Göteborgs hallstämpel, för vardera två ljus, parställda, träskuren dekor och pastellage, framtagen förgyllning med polerat guld och slagmetall samt grönpatinering, krönet med bandrosett och vinrankor, ramen med kymation och pärlstav, ljushållare i mässing, silverfolierade glas, 74 x 44 cm, retuscher, omfolierade glas
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 89, jämför spegellampetter signerade av Johan Martin Berg
1045
2019-06-12