Tallrik, Rörstrand, Bellmanporslinet
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-20 000 SEK
TALLRIK, 1790-tal, Rörstrand, s.k. Bellmanporslinet, glaserat flintgods förhöjt med guld, målat motiv i grisaille, profilerat brätte med räfflad kant och blad i relief, spegeln med interiör av fader Movitz framställd som porträttmålare inför sittande kvinna, med texten FREDMANS 66. EPISTEL, MOVITS I SIN ANDAKT DÖR NÄR HAN. SIST I VÅGOR STRÖR TVÄNE PRICKAR. samt iniatilerna MC: B. (avseende Michael Bellman), diameter 24,5 cm, smärre slitage och nagg
Medföljer boken Marianne Nyström: Myt och sanning om Carl Michael Bellman
Jämför tallrik ur Bellmanporslinet i Nationalmuseums samlingar, NMK 272/1907
PROVENIENS:
Sannolikt skalden Carl Michael Bellmans eget exemplar ur Bellmanporslinet
Antikvitetshandlare Lars Olson, Uppsala
LITTERATUR:
Marianne Nyström: Myt och sanning om Carl Michael Bellman, Stockholm 1994, sidan 123-159
Det s.k. Bellmanporslinet har påträffats med dedikation till olika samtida personer däribland den förmögna brännvinshandlardottern Helena Quiding (1755-1819), som var nära vän med Carl Michael Bellman. Likväl finns dokumenterade exemplar med initialerna G.P. som avser arkitekthustrun Gustafva Palmstedt (1759-1812). Den nu aktuella tallriken med initialerna MC: B. är sannolikt skalden Carl Michael Bellmans egna exemplar ur Bellmanporslinet.
1112
2019-06-12