Terrin, senbarock, Rörstrand
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
TERRIN MED LOCK, senbarock, Rörstrand 1747, fajans med vit glasyr och målad dekor i starkeldsblått, märkt Stockholm 24/7 47. 24 riksdaler kopparmynt samt målarsignatur G., locket krönt av delfin, motiv av landskap och bebyggelse, terrinen med hänklar i form av maskaroner samt dekor av blomster- och växtornamentik, märkt 2: inuti botten, höjd 25,5, 42 x 24,5 cm, skador, lagningar, retuscher
PROVENIENS:
Bankdirektör Mauritz Philipson (1871-1948), Stockholm
LITTERATUR:
Helena Dahlbäck Lutteman: Svenskt porslin, Västerås 1980, sidan 33, jämför snarlik terrin från Rörstrand daterad 1748 i Nationalmuseums samlingar
1147
2019-06-12