Alexander Roslin, Greve Zacharias Tjernysjev
Klubbat för:
87000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ALEXANDER ROSLIN
hans krets, 1700-talets senare hälft
Porträtt av fältmarskalk greve Zakhar Grigorievitj Tjernysjev, klädd i grön rock med röda uppslag och revärer, bärandes Ryska Vita Örnens blå ordensband - bröstbild
Olja på dubblerad duk, 61 x 47 cm
Målningen är utförd efter Alexander Roslins helfigursporträtt av fältmarskalken från omkring 1776
PROVENIENS
Sotheby's, Old Master Paintings, New York 1991, katalognr 9
därefter i samma familjs ägo
Den kejserlige fältmarskalken och generalguvernören över Moskva, greve Zakhar Grigorievitj Tjernysjev (1722-1784), tillhörde en av Moskvas mest prominenta familjer.
2348
2019-12-10