André César Vermare, Pierrot

André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot
André César Vermare, Pierrot

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ANDRÉ CÉSAR VERMARE
Frankrike 1869-1949
Pierrot déclamant
Signerad A Vermare. Förgylld brons, höjd 41 cm.
Gjutarstämpel Siot-Paris

PROVENIENS: Stopalo

Enligt uppgift föreställer skulpturen den berömde franske mimaren och stumfilmskådespelaren Georges Wague (1874-1965) i sin främsta rollprestation som Pierrot.

"Pierrot déclamant ces deux Vers parodiés de Phèdre et Hippolyte"

2435

2019-12-10