André César Vermare, Pierrot
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
ANDRÉ CÉSAR VERMARE
Frankrike 1869-1949
Pierrot déclamant
Signerad A Vermare. Förgylld brons, höjd 41 cm.
Gjutarstämpel Siot-Paris
PROVENIENS: Stopalo
Enligt uppgift föreställer skulpturen den berömde franske mimaren och stumfilmskådespelaren Georges Wague (1874-1965) i sin främsta rollprestation som Pierrot.
"Pierrot déclamant ces deux Vers parodiés de Phèdre et Hippolyte"
2435
2019-12-10