Antinous, tillskriven Boschetti
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
BENEDETTO BOSCHETTIS VERKSTAD (Italien 1820-1860) tillskriven: Antinous som Dionysos-Osiris efter Antiken, Grand Tour souvenir, brännförgylld brons, monterad på cylindrisk sockel av breccierad sienna marmor och Marmo Nero, höjd 30,5 cm, smärre slitage
Förlagan till skulpturen hittades i utgrävningarna 1792-1793 i ett område som antas ha varit villan i Hadrianus i Praeneste, idag Palestrina. Det restaurerades av Giovanni Pieranton och ställdes ut i Palazzo Braschi i Rom fram till 1844, då den förvärvades för Lateranmuseet och flyttade sedermera till Vatikanmuseerna, där där den visas idag. Antinous var kejsaren Hadrianus (117-138 e.Kr.) favorit som druknade i Nilen vatten 130 e.Kr. och omedelbart gjordes till en gud av kejsaren. Statyn som härstammar från åren omedelbart efter hans död och visar Antinous i en synkretism av Dionysus-Osiris-kulten. På hans huvud finns en krans av blad och bärklassar och ett diadem som överst skulle ha haft en kobra (uraeus) eller en lotusblomma, men som under 1800-talet ersatts med en kotte, tyrsosstaven är också ett senare tillägg.
2236
2019-12-10