Appliquer, Alexander I
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
APPLIQUER, ett par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, för vardera två ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, i form av bevingade putti med akantusornamentik, utsvängda ljusarmar, höjd 31 cm, smärre slitage och enstaka lagningar, en ljuspipa med defekt fot
2045
2019-12-10