Axel Fredrik Cederholm, Hemvändande soldater

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AXEL FREDRIK CEDERHOLM
1780-1828
Hemvändande soldater mottager lokalbefolkningens hyllningar
Signerad och daterad af Cederholm pinxit 1817. Akvarell och gouache, 62 x 88 cm.

LITTERATUR
Jfr Kungl. Akademien för de fria Konsterna, utställningar 1794-1887, sid 319, nr 154

Axel Fredrik Cederholm var anställd vid Kungl. Teatern i Stockholm 1800-1820 där han ´tillhörde de mera framstående förmågorna´. Antecknad i samtida register som ´skådespelare, operasångare, målare, tecknare, grafiker, Cederholms besynnerliga, retliga lynne, sorgen över en ung, älskad kvinnas död, hans ansträngande arbete vid teatern, en högst omåttlig böjelse för bordets nöjen åstadkommer en förslappning av hans kropps- och själskrafter och tvingade honom att vid fyrtio års ålder lämna scenen och det bättre konstnärsskapet´
Deltog i Götiska Förbundets Utställning 1818 med en stor akvarell ´Sista Scenen ur tillfällighets-pjecen Föreningen, då Norrska Officerare ropar Lefve Sveriges och Noriges Konung´ i vilken beskrivs, säkerligen med konungen Karl XIV Johans goda minne, den nya svenska och norska enigheten. Akvarellen Hemvändande soldater möjligen bild ur annan scen i samma pjäs.

2395

2019-12-10