Baljfåtölj, sengustaviansk, av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
42000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad ES samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, fristående, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, uppsvängt rygglän, armlän med sfinxhuvuden och lotusklockor, sarger med skuren lagerstav, sabelformade ben, ärggrön bronsimiterande bemålning, sitthöjd 42 cm, smärre lagning
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 54, 71 och 226, jämför sittmöbler av Ephraim Ståhl
2137
2019-12-10