Baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmarks art, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg, sarger med bladstav, armlän med lejonmaskaroner, hörnfleuronger, framben med klot, överkragning och bladhölster, sabelformade bakben, framtagen fragmentarisk förgyllning, sitthöjd 42 cm, ställvisa lagningar
2139
2019-12-10