Bänk, Kungliga Husgerådskammaren
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
BÄNK, 1800-talets mitt, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, brännstämplad HGK (Husgerådskammaren) samt med målade inventarienummer i blått och svart 272 & 63, sarger med kälning, hörnfleuronger, bladhölstrade ben med kannelering, sitthöjd 45, 130 x 55 cm, smärre torrspricka
PROVENIENS:
Överståtthållaren, Tessinska palatset
I 1878 års inventarium är bänken införd i kategorin soffor tillsammans med en tvilling: 271-271, "2 fönstersoffor, förgyllda kl. med grönt och gult siden". Placeringen är "ÖS", d.v.s Överståthållaren. Lilla gröna förmaket, senare överstruket och ändrat till "Förrådsrum". De har alltså stått i Tessinska palatset som var överståthållarens tjänstebostad. Placeringen i nummerserien tyder på att bänkarna fanns då inventariet upprättades 1878. I 1914 års nya inventarium har detta blivit bänkar 62-63. De var då klädda med grön schagg och stod i ett av magasinen på Stockholms slott. På hösten samma år avskrevs de och såldes.
2040
2019-12-10