Bord, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
SALONGSBORD, stockholmsarbete i rokoko, fristående, träskuren dekor, förgyllt med polerat guld och slagmetall, konturerad skiva av trä med kolmårdsmarmorimitation, ställ med pikerade fält, dekor av akantus, rocailler och voluter, fotkryss med spaljémönster och urna med blomsterkvist, höjd 74, 94 x 49 cm, bruksslitage, obetydliga lagningar och mindre dekorbortfall
2109
2019-12-10