Bordspendyl, empire, Paul Erik Bäckvall
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BORDSPENDYL, högklassigt arbete i empire, fodralet sannolikt stockholmsarbete, signerad Paul Erik Bäckvall (urmakare i Stockholm 1810-1835), matterad och polerad brännförgylld brons, rektangulärt urhus på kulfötter, mytologiska scenerier av Venus ridande på psykopomp, Fortuna med ymnighetshorn och lejon, örnen och påfågeln som alluderar till Jupiter och Juno, samt Vulcanus smedja, krönt av Amor som smider kärlekens pilar, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel-, kvarts- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 38 cm, smärre emaljskador, graverat personnummer
PROVENIENS:
Stopalo
2058
2019-12-10